Weekend w Warszawie – Stare Miasto

Weekend w Warszawie – Stare Miasto
Mazowsze Polska Warszawa

„Najmilsze z miast” czy „nowa stara stolica” – tak mówi się o Warszawie, miejscu, gdzie wszystko się zmienia i życie toczy się na wysokich obrotach. Nie brak tu zabytków, pieczołowicie odtworzonych po wojennych zniszczeniach, nie brak także elementów nowo powstałych galerii, muzeów, kin czy teatrów…

Zwiedzanie Warszawy należy rozpocząć od Starówki, Placu Zamkowego oraz samego Zamku Królewskiego, gdzie warto zatrzymać się na dłużej w Sali Canaletta. Wisi tam ponad 20 obrazów, z niemal fotograficzną dokładnością przedstawiających XVIII-wieczną Warszawę, które przydały się podczas odbudowy miasta po wojnie. Najbardziej olśniewającym pomieszczeniem jest sala Balowa, w której można zobaczyć największy w Polsce plafon o tematyce mitologicznej, a okazjonalnie także przyjść na koncert muzyki klasycznej. Koncerty Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej zaś, odbywają się latem w Katedrze św. Jana, położonej tuż obok Zamku – tam też pochowany jest Henryk Sienkiewicz, Gabriel Narutowicz czy Ignacy Jan Paderewski. Będąc w Warszawie nie wolno ominąć Barbakanu, pasu murów obronnych, który okala kolorowe. Przy ulicy Podwale koniecznie należy zatrzymać się przy pomniku Małego Powstańca. Pałac Kultury i Nauki to budowla nieodłącznie kojarząca się ze stolicą – warto więc udać się na tamtejszy taras widokowy i zobaczyć urzekającą panoramę Warszawy. Warszawa znana jest z wielu słynnych muzeów: Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Narodowe, Muzeum Karykatury. A od zgiełku miasta wypocząć można spacerując po urzekających uliczkach Wilanowa czy Łazienek – na odwiedzających czekać będzie pełna egzotycznych drzewek Stara Pomarańczarnia, Biały Domek, pałac na Wodzie i amfiteatr na wodzie, który latem staje się centrum koncertów i przedstawień. Wśród drzew i trawników można dostrzec na szczycie skarpy biały gmach Belwederu, który w dwudziestoleciu międzywojennym pełnił funkcję rezydencji prezydentów Rzeczpospolitej. To właśnie niedaleko Belwederu, nad sadzawką, w otoczeniu różanych krzewów stoi pomnik Fryderyka Chopina. W letnie niedziele o 12.00 i 16.00 odbywają się tam koncerty fortepianowe.

Mimo, że określenie Cud nad Wisłą nie dotyczy bezpośrednio Warszawy, a bitwy tam stoczonej, nasza stolica właśnie taka jest – cudowna. Mnoga w atrakcje, ale przede wszystkim: przepiękna. Odbudowa ze zniszczeń wojennych to przecież jeden z największych sukcesów XX-wiecznej Warszawy i jest to oczywiście, w pełni zauważalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem