Weekend w Łodzi

Weekend w Łodzi
Łódź

Łódź to jedno z największych polskich miast. Jest to znany ośrodek akademicki, przemysłowy i kulturalny. Łódź posiada rozwiniętą infrastrukturę i własny port lotniczy. Jest to także miasto historyczne należące do Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich, Związku Miast Polskich i europejskiego stowarzyszenia Eurocities. Dzięki wielu atrakcjom, inwestycjom oraz programom rozwoju miasta, Łódź staje się także obiektem częstszych wizyt w celach turystycznych. Jeżeli planujemy weekend w Łodzi, jakie miejsca warto będzie zobaczyć? Przyjrzyjmy się kilku z nich.

Łódzka Manufaktura

Niegdyś sieć budynków będących częścią dużej infrastruktury produkcyjnej. Dziś nowoczesne centrum handlowo usługowe. Manufaktura jest wciąż rozwijana i z racji swojej popularności nazywana jest przez wielu ikoną miasta Łodzi. W środku znajdziemy takie atrakcje, jak Interaktywne Centrum Nauki i Techniki. Experymentarium daje zwiedzającym możliwość przeprowadzenia własnych testów naukowych. Zawarte w nim urządzenia są interaktywne i aż proszą się o sprawdzenie ich działania w akcji. Jeżeli będziemy chcieli nieco ochłonąć po szaleństwach naukowych, możemy wybrać się do kawiarni lub kina. Alternatywnie czas spędzić możemy w Muzeum Sztuki ms2. Zbiory sztuki nowoczesnej w nim przedstawione należą do jednych z większych w Polsce. W wolnym od zwiedzania czasie można zrobić zakupy i pooglądać nowoczesne stylizacje wnętrz kompleksu. Łódzka Manufaktura to miejsce warte uwagi dla każdego przyjezdnego.

Ulica jakich mało w Europie „Piotrkowska”

W sercu Łodzi biegnie jedna z najdłuższych ulic handlowych Europy. Ulica Piotrkowska, bo o niej mowa to ponad czterokilometrowy deptak pełen zabytkowej zabudowy. To też jedno z miejsc najczęściej odwiedzanych przez zagranicznych turystów. Nic dziwnego, deptak pełen jest klimatycznych kawiarenek i restauracji, a zwiedzającym urozmaicają czas liczne wydarzenia kulturowo-rozrywkowe. Ciekawostką jest, że przy ulicy Piotrkowskiej powstała tak zwana Aleja Gwiazd Filmu. Twórcy i aktorzy polskiego kina mają tam swoje (najczęściej odlane z mosiądzu) gwiazdy z imieniem i nazwiskiem każdego z nich.

Zabytki w Łodzi – czyli powrót do przeszłości

Zabytkiem dość nietypowym jak na Polskę jest rezydencja Karola Scheiblera. Scheibler był jednym z największych łódzkich przemysłowców pochodzenia niemieckiego. Tuż przed wojną secesyjną trafnie przewidział braki dostaw bawełny i nagromadził ją w tak wielkiej ilości, że wystarczyło jej nie tylko dla niego, ale i dla innych zainteresowanych. Dzięki olbrzymiemu bogactwu stać było go na wspieranie infrastruktury Łódzkiej i sponsorowanie takich projektów, jak szpitale, szkoły i inne gmachy użyteczności publicznej. Jego pałac został z czasem nieco zmodernizowany, ale nadal pełno w nim wyposażenia z największych miast Europy.

Rezydencja została świetnie przemyślana i pełno jest w niej ciekawych wnętrz. Sala lustrzana jest arcydziełem samym w sobie. Wszędzie pełno jest ozdobnych pieców, mozaik i malowideł na sufitach. Pałac uzmysłowi nam, jak mógł żyć bogaty człowiek w tamtych czasach. Właściciel rezydencji został pozytywnie zapamiętany przez Łodzian za jego liczne gesty i projekty przyczyniające się do wyniesienia Łodzi do czołówki centrów produkcyjnych tamtego okresu. Łódź w późniejszych czasach nadal będzie cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem inwestorów. Nawet w PRL-u była postrzegana jako wielkie centrum produkcyjne.

Coroczna Gra świateł

Bardzo ciekawym wydarzeniem kulturowym, które na stałe jest już częścią miejscowych pokazów, jest Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła (czyli po angielsku Light Move Festival). Z roku na rok rzesza zwolenników tej imprezy rośnie. Ta arcyciekawa inicjatywa odmienia znane miejsca w Łodzi nie do poznania. Kolorowa gra świateł w połączeniu z różnymi sztuczkami technicznymi i aranżacją muzyczną zupełnie przemieniają oblicze miasta. Festiwal trwa zwykle kilka dni. Sama impreza jest idealnym pretekstem do zwiedzania i przyjrzenia się ciekawym miejscom w Łodzi w alternatywny sposób.

Ogród Botaniczny, który zachwyca

Atrakcje turystyczne w Łodzi nie kończą się na obiektach budowlanych i miejskich imprezach kulturowych. Miejscem wartym odwiedzenia jest też Ogród Botaniczny, który jest jednym z największych w Polsce. Zróżnicowane kwiaty, zioła i inne rośliny z całej Polski i świata pielęgnuje się tam już od kilkudziesięciu lat. Każdy zainteresowany bogactwem świata natury powinien odwiedzić to miejsce. Warto poszerzać swoje horyzonty. Cudowna woń kwiatów zostanie z nami jeszcze po powrocie do domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem