Weekend w Krakowie

Weekend w Krakowie
Kraków

To miasto starych murów, niezliczonych muzeów, teatrów i wspaniałych knajpek. To historyczna stolica Polski, magiczna stolica Małopolski, która leży w połowie drogi między Warszawą a Wiedniem, jednak swoją niepowtarzalną atmosferą przyciąga turystów jak magnes z każdego zakątka – oto Kraków.

To miejsce, w którym lepiej nie biegać od jednego zabytku do następnego, tylko niespieszne zachwycać się i chłonąć jego urodę. Nie warto poruszać się samochodem po śródmieściu Krakowa, gdyż ruch tam jest utrudniony a parkingów mało – zaleca się więc spacery, zważywszy także na fakt, że najważniejsze zabytki zlokalizowane są w obrębie Plant krakowskich właśnie. Aby doświadczyć uroków Krakowa wystarczy przejść się Drogą Królewską – najbardziej znaną a także najpiękniejszą trasą w Krakowie, biegnącą od Barbakanu, poprzez Rynek, na Wawel, który stanowi diament pośród polskich zabytków historii. Barbakan i Brama Floriańska są pozostałością potężnych średniowiecznych fortyfikacji i stanowią unikatowe w skali europejskiej budowle tego typu.

Na ulicy Floriańskiej warto wstąpić do świątyni modernistycznej bohemy – kawiarni Jama Michalika, w której urodził się legendarny kabaret Zielony Balonik. Niedaleko znajduje się XVI-wieczny dom Jana Matejki i najstarszy w kraju hotel – Pod Różą. Wielbicieli sztuki – choć nie tylko – zainteresować powinno Muzeum Czartoryskich, jedno z najstarszych i najcenniejszych muzeów w Polsce, które chlubi się wspaniałą kolekcją malarstwa oraz posiadaniem arcydzieł takich jak Dama z gronostajem Leonarda da Vinci czy Krajobrazu z miłosiernym samarytaninem Rembrandta. Spośród elementów wystawy, na uwagę zasługują bogate zbiory białej broni, rzymskie sarkofagi, średniowieczna biżuteria i pamiątki narodowe związane z Janem III Sobieskim, Józefem Poniatowskim czy Tadeuszem Kościuszko – który, swoją drogą, zamieszkiwał jedną z kamienic na Rynku Głównym – Kamienicę Szarą, której wcześniejszym lokatorem był także Henryk Walezy.

Rynek Główny to największy średniowieczny rynek Europy, na którym każdego dnia spotkać można grajków i ulicznych artystów, a także spędzić kilka chwil w kawiarniach i pubach. Dzieci karmią gołębie, młodzież spotyka się pod pomnikiem Adama Mickiewicza lub tuz obok Sukiennic – reprezentacyjnym gmachem, w którym handlować zaczęto już w XIII w. Koniecznym punktem wycieczki po Krakowie jest Kościół Mariacki, jedna z najpiękniejszych katedr w Polsce, którego klejnotem jest imponujący (13 m wysokości i 11 m szerokości) gotycki ołtarz Wita Stwosza. W 1978 r. jeden z najbardziej znanych zabytków Krakowa został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO – to Wawel, najcenniejszy w Polsce pomnik historii. Co roku ponad milion turystów zwiedza stałe i czasowe wystawy prezentowane na zamku. Szacuje się, że drugie tyle odwiedza wzgórze. Jaskinia pod Wzgórzem Wawelskim, według legendy zamieszkiwana była niegdyś przez Smoka Wawelskiego – zobaczenie więc ziejącego ogniem Smoka powinno być priorytetem podczas wędrówki brzegiem Wisły.

Z pewnością nie da się wymienić wszystkiego, co w Krakowie warte jest uwagi, tak jak nie da się opisać Krakowa samymi słowami. To przepiękne, majestatyczne miasto, zapraszające turystów swoim urokiem i dorobkiem, które nabywa od czasów swojego istnienia po dzień dzisiejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem