Dlaczego warto spędzić weekend nad Pilicą?

Dlaczego warto spędzić weekend nad Pilicą?
Weekendowe propozycje

Pilica to najdłuższy lewobrzeżny dopływ Wisły. Rzeka płynie przez trzy krainy geograficzne i mierzy 319 km długości. Swój biega zaczyna w okolicach miejscowości posiadającej taką samą nazwę, a następnie przepływa przez Wyżynę Krakowsko-Częstochowską, Niziny Środkowopolskie oraz Nizinę Środkowomazowiecką. Niedaleko Warki znajduje się wieś Ostrówek, w której okolicach rzeka ostatecznie łączy się z Wisłą. Rzeka Pilica słynie z wielu wodnych atrakcji, w tym również spływów kajakowych o doskonałych warunkach.

Atrakcje turystyczne nad Pilicą

Na wielu odcinkach Pilicy tworzą się meandry, a także odnogi oraz starorzecza. W jej korycie nie brakuje również wielu wysepek i wysp. Rzekę podziwiać można zarówno z wysokich skarp, jak i wzgórz znajdujących się na jej brzegu. Najpiękniejsze widoki rozciągają się zwłaszcza na terenach, gdzie przed laty umiejscowiony był kirkut żydowski. W tym miejscu panoramę rzeki wzbogaca zapierający dech kratownicowy most kolejowy, a jego lustrzane odbicie w wodach Pilicy dodatkowo pogłębia wyjątkową atmosferę okolicy. W pobliżu mostku podziwiać można również stanicę wodną oraz rozlegle tereny rekreacyjne, razem z niezwykłym Muzeum Karawaningu. Równie interesujące widoki rozciągają się z mostu drogowego, usytuowanego bezpośrednio nad rzeką. Nadbrzeżne tereny stanowią siedlisko rozmaitych gatunków roślin i zwierząt. Na wysokiej, północnej skarpie brzegu Pilicy położony jest park w Winnicy. Można w nim zobaczyć pałac polsko-amerykańskiego bohatera Kazimierza Pułaskiego.
Będąc w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego warto odwiedzić prowadzony od roku 2000 skansen Pilicy i Groty Nagórzyckie.

Zalewy i kąpieliska nad rzeką

W centralnej części Jury, niemal w samym centrum Pilicy zlokalizowany jest Zalew Pilicki. Rozlewa się on wzdłuż fragmentu drogi do Wolbromia, wiodąc z Pilicy do umiejscowionego niedaleko Smolenia, w którym znajdują się intrygujące ruiny zamku. Pomimo niedużych rozmiarów, zalew ten cieszy się dużą sympatią ze strony turystów. W sezonowym okresie letnim, bezpieczeństwa nad kąpieliskiem strzegą wykwalifikowani ratownicy WOPR-u. W najcieplejsze dni okolice pełne są mieszkańców oraz przyjezdnych, którzy z ochotą zażywają wodnych i słonecznych kąpieli. Wody Zalewu są w lecie wyjątkowo czyste i orzeźwiające, co zachęca do aktywnego wypoczynku oraz relaksu nad brzegiem. Zimą jego okolice zamieniają się natomiast w prawdziwy azyl dla ptactwa wodnego. Znakowany kolorem czerwonym Szlak Orlich Gniazd jest najważniejszym szlakiem na Jurze. Miejskie kąpieliska warte uwagi znajdują się również w Białobrzegach oraz Tomaszowie Mazowieckim.

Spływy kajakowe nad Pilicą

Ze względu na swoje doskonałe warunki, Pilica jest niezwykle popularnym szklakiem kajakowym. W pobliżu miejscowości Warka rzeka płynie łukiem szerokim, dzięki czemu w niektórych miejscach tworzą się spore rozlewiska. Ich szerokość przekracza nawet 100 metrów, jednak spływ nie należy do najtrudniejszych. Dodatkową zaletą jest dostępność zarówno tych najkrótszych, jak i bardziej wymagających, wielogodzinnych tras. Do najłatwiejszych należy m.in. odcinek Budy Michałowskie – Warka, na którym podróżować mogą również dzieci. Dużą popularnością cieszą się także rekreacyjne trasy Białobrzegi Warka oraz Warka – Miniszew, pozwalające na niespieszną i relaksującą wycieczkę, a także zwiedzenie wielu interesujących atrakcji turystycznych. Na najbardziej wymagających czeka spływ do Warki z Tomaszowa Mazowieckiego, na który trzeba poświęcić aż sześć dni. Odcinki trasy oraz postojów zaplanowane są optymalnie, a podczas wyprawy można również poznać całą historię Mazowsza. Noclegi realizowane są w hotelach, na kempingach oraz na biwakach.
Szczegóły oferty w wizytówce i na stronie nadpilice.pl

Bogata baza hotelowa i gastronomiczna

Nad rzeką znaleźć można wiele hoteli, zajazdów, dworków wypoczynkowych, pół namiotowych oraz kompleksów SPA. Większość budynków jest niezwykle urokliwa pod względem architektonicznym, dzięki czemu doskonale prezentują się one w otoczeniu nadrzecza. Hotele zwracają uwagę swojskimi, drewnianymi pomostami oraz pięknie wykończonymi tarasami wypoczynkowymi. Gościnne zakątki pozwalają na zrelaksowanie się oraz zregenerowanie sił. Oprócz stylowych pokoi oraz salonów z kominkiem, turyści nierzadko wynajmują również sale bankietowe oraz konferencyjne. Korzystają ze SPA z saunami, grotą solną czy jacuzzi, a także odwiedzają letnie ogrody. Na miłośników aktywnego wypoczynku czeka również paintball czy nordic walking. Nad całą Pilicą zlokalizowane są liczne punkty gastronomiczne, m.in.w postaci restauracji, barów, chat grillowych czy karczm, a nawet prawdziwych sal biesiadnych. To idealne miejsca na zjedzenie romantycznej kolacji oraz splądrowanie piwniczki win, jak również zorganizowanie wesela czy pokonferencyjnej imprezy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem